Programovatelné relé PR200: malé rozměry, velké výsledky

28. 07. 2022
Programovatelne Rele PR200, výrobce AKYTEC GmbH, dodavatel RIA control a.s.

Programovatelné relé, nebo také mini PLC je malý průmyslový počítač, který se používá pro automatizaci procesů v reálném čase, například pro řízení strojů nebo výrobních linek. Využití najde jak v domácnostech, tak v průmyslovém prostředí.

Nahradí velké řídící systémy

Mini PLC PR200 od německého výrobce akYtec přináší flexibilitu velkých řídících systémů ve formě kompaktního regulátoru. Toto programovatelné relé je k dispozici ve více verzích a zvládne řízení malých i velkých procesů.

Kde ho použijete? Při automatizaci řízení osvětlení nebo v procesních a technologických systémech, jako je řízení čerpadel, lisů, pásových dopravníků, automatizovaných strojů či linek. Je vhodné pro správu automatizačních systémů v oblasti bytové výstavby, v komunálních službách, v zemědělství i v různých průmyslových odvětvích.

Digitální i analogové výstupy

PR200 ovládá svoje výstupy podle programu vytvořeného na míru, který hodnotí stav vstupů na základě vstupních digitálních a/nebo analogových signálů ze senzorů. Navíc je výhodné svou kompaktností a modularitou. Je to alternativa drahých plnohodnotných řídících systémů, protože může převzít kompletní řízení stroje. Toto programovatelné relé je možné rozšířit o další moduly na vstupy a výstupy, ať už digitální, analogové nebo kombinované.

Konfigurovatelný analogový vstup: ještě více možností

Pokud je Vaše mini-PLC PR200 vybaveno analogovými vstupy, pak tyto vstupy můžete pomocí interních DIP přepínačů nakonfigurovat pro:

 • digitální signál,
 • analogový signál 4-20 mA,
 • analogový signál 0-10 V,
 • odporový vstup 0-4000 Ohm pro připojení potenciometrů, teplotních čidel jako je PT100 nebo PT1000 a mnoha dalších…

Skvělé řešení pro jakoukoliv úlohu

Programovatelné relé PR200 je skvělé řešení pro malé i velké řídící úlohy. Je vybavené pohodlnou obslužnou jednotkou, která se skládá z:

 • LCD displeje,
 • šesti funkčních tlačítek
 • hodin reiálného času,
 • USB připojení,
 • digitálními a analogovými vstupy a výstupy,
 • a v případě potřeby taky dvou rozhraní RS485 připojená k síti Modbus.

PR200 v parametrech a číslech

 • Je k dispozici v různých verzích, s napájecím napětím stejnosměrným 24VDC i střídavým 230VAC.
 • Je opatřeno digitálními vstupy a výstupy NEBO kombinací digitálních a analogových vstupů a výstupů.
 • Rozsah provozní teploty je od -20 do +55 °C.
 • Je určené na montáž na DIN lištu a má ochranu proti vibracím.
 • Tento malý regulátor se programuje pomocí softwaru akYtec ALP, který je volně ke stažení a program se vytváří programovacím jazykem FBD, tzv. pomocí skládání funkčních bloků.
 • Toto mini-PLC můžete rozšířit o další rozšiřující vstupní a výstupní moduly typu PRM, které mohou pracovat jako Master nebo Slave v síti Modbus.

Programování zvládne každý

Programovací software Akytec ALP pro vytváření programu do našich mini-PLC řady PR je vždy součástí balení na USB disku. Taky možno si jej stáhnout z našich stránek nebo přímo ze stránek výrobce akYtec GmbH. Aplikační program se vytváří ve formátu funkčních bloků FBD (tzv. funkční blokový diagram). Poté jej stačí nahrát do paměti zařízení pomocí micro-USB kabelu, který v balení také vždy najdete.

Máte obavy, jestli programování v softwaru akYtec ALP zvládnete? Můžete je pustit z hlavy: programovací software má možnost simulace, pomocí které můžete váš program jednoduše otestovat. Bez rizika poškození technologie tak zjistíte, jestli program pracuje , jak má. Čerpat také můžete z mnoha videonávodů, pomocí kterých se naše mini-PLC naučíte programovat velmi snadno. 

Rozšiřující modul PRM

Flexibilitu mini-PLC PR200 ještě více zvyšuje rozšiřující modul PRM. Má stejný výkon jako základní jednotka a nabízí navíc rozšíření o další digitální nebo analogové vstupy a výstupy (možnost rozšíření až od dalších 16DI, 16DO, 8AI, 4AO). K PR200 je možné přes interní sběrnici připojit až dva tyto rozšiřující moduly. To výrazně zvyšuje potenciál při řízení procesů. Modul PRM je dispozici ve dvou verzích, s napájením 24VDC a 230VAC. Má optimalizované rozměry, a můžete jej instalovat nejen v rozvaděčích, ale i v domovních instalačních skříňkách.

Nejrychlejší cesta k programovatelnému relé PR200? Vede přes náš e-shop!