Pákové ovladače musíte umět vybrat, aby dobře sloužily

25. 11. 2022

Pákové ovladače jsou jedním z nejdůležitějších řídících prvků v průmyslových aplikacích. Jsou nezbytným rozhraním mezi strojem a člověkem — lidská ruka (v některých případech ruce obě) díky nim dokáže miniaturním pohybem zmáknout opravdu velké věci. K tomu, aby ovladače bezpečně fungovaly, musí být správně zvoleny. Každý problém má své řešení, jen je potřeba podívat se na něj komplexně. A ideálně jej probrat s odborníkem.

Zvyk je železná košile

Která se ale pěkně pronese. Někdy je totiž zákazník dlouhá léta zvyklý na určitý pákový ovladač a přitom ho ani nemůže napadnout, že se dá sehnat mnohem elegantnější a jednodušší řešení, které umí ušetřit čas nebo peníze, většinou ale obojí. I odvětví pákových ovladačů jde rychle dopředu, proto to, co dobře fungovalo kdysi, nemusí dnes stačit.

Poslední dobou se potýkáme s tím, že mnoho zákazníků nebere v potaz všechny možnosti, které trh pákových ovladačů nabízí. Což je škoda, protože občas na své triko zvolí poněkud kostrbaté řešení, a rozhodně by šlo vymyslet lepší.

Pákové ovladače pro každého, stačí si vybrat

Ovladačů je velké množství. Každý je něčím specifický a každý je vhodný pro použití v jiné aplikaci. Tato čtyři kritéria, na které bychom se vás i my v poptávce ptali, musíte vzít v potaz pokaždé:

  • konkrétní typ průmyslového užití;
  • technická specifikace;
  • ergonomie;
  • cena.

Chcete-li získat alespoň základní přehled

Když si zodpovíte na body výše, měl by pro vás být výběr průmyslového ovladače o něco snazší. I tak je ve hře pořád dost proměnných. Podívejte se na náš seznam, který vás v problematice posune ještě o kousek dál. 

Potřebujete pákový ovladač s kontakty nebo potenciometrem? 

Soustřeďte se především na tyto typy ovladačů:

Hledáte ovladač s proudovým nebo napěťovým výstupem? 

Podívejte se na tyto ovladače:

  • velmi robustní konstrukce pro těžké provozy — V85, D85, V24, V25, V26, V27;
  • pro méně exponované provozy — V28, V1, S26, S27;
  • s minimálními zástavbovými rozměry — V22, S11.

Ovladače s rozhraním PROFIBUS nebo PROFINET?

Také umíme. Najdete je u těchto typů — V85, D85.

Vyžaduje vaše aplikace ovladač s výstupem CAN případně CANopen Safety?

Takové u nás najdete samozřejmě taky:

  • s robustní konstrukcí pro těžký nebo nepřetržitý provoz — V85, D85, V24, V25, V26, V27;
  • s minimálními zástavbovými rozměry — V28.

 

Nevíte si rady? Výběr ideálního pákového ovladače není úplná brnkačka. Můžeme vám tuto cestu maximálně usnadnit tím, že se na to podíváme společně. Tak se ozvěte!