Mini-PLC PR102: až 40 vstupů a výstupů

30. 08. 2022
Programovatelne Rele PR102 Vyrobce Akytec Dodavatel Riacontrol

Řízení a automatizace systémů v různých aplikacích pro domácnosti, průmysl, administrativní i užitkové budovy nebo v zemědělské a rostlinné výrobě. Všude tam bude programovatelné relé PR102 od Akytec nenahraditelným pomocníkem.

Univerzální mini-PLC – funkční už od -40°C

Využijete jej u automatizace malých technologických procesů, třeba ovládání osvětlení, řízení čerpadel, ventilace, topení, zavlažování a u podobných procesů. Rozsah provozních teplot tohoto zařízení je při teplotách okolí od – 40°C až do +55°C a můžete jej tedy bez problémů umístit i do venkovního rozvaděče.

Vysoká hustota vstupů a výstupů (I/O)

Klíčová výhoda tohoto mini-PLC? Čtyřicet (!) vestavěných digitálních a analogových vstupů a výstupů a k tomu dva porty RS485 pro komunikaci se zařízeními podporujícími Modbus-RTU/ASCII. Ke všem 8 analogovým vstupům , které jsou k dispozici, můžete připojit mnoho různých senzorů, například teplotních čidel a na základě jejich vyhodnocení poté pomocí 14 digitálních výstupů ovládat vzduchotechniku, ventilaci, klimatizaci nebo vytápění v celé výrobní hale nebo budově. A to všechno pouze pomocí jednoho jediného zařízení. Aby toho nebylo málo, množství vstupů a výstupů můžete ještě navíc rozšiřovat bez programování pomocí dvou dalších rozšiřujících modulů řady PRM připojených přes interní sběrnici, a tudíž bez ztráty výkonu.

Praktický design PR102

Design tohoto mini-PLC kopíruje tvar běžných jističů, tzv. MCB (miniature circuit breaker). Proto se perfektně hodí do téměř každého rozvaděče nebo rozvodové skříňky, která má výřezy na jističe a zabudované ovládací prvky s viditelnou ovládací částí a skrytou elektročástí. Montáž na DIN lištu je samozřejmostí, relé přitom zabírá jen šířku 126 mm, odnímatelné svorkovnice jsou součástí dodávky a urychlí vám zapojení a montáž. Baterii, která napájí interní paměť pohodlně vyměníte bez nutnosti demontáže nebo rozebrání zařízení. 

Programování úplně bez rizika

Toto mini-PLC naprogramujete i bez toho, aniž byste byli zběhlí v programovacím jazyku. Součástí balení je intuitivní programovací software Akytec ALP na USB disku. Aplikační program se vytváří ve formátu funkčních bloků FBD (tzv. funkčního blokového diagramu). Výsledný řídící algoritmus pak stačí nahrát do paměti zařízení pomocí micro-USB kabelu, který v balení také vždy najdete.

Programovací software má navíc možnost simulace, pomocí které můžete váš program jednoduše otestovat. Bez rizika poškození technologie tak zjistíte, jestli program pracuje, jak má. Čerpat také můžete z mnoha videonávodů, pomocí kterých se naše mini-PLC naučíte programovat velmi snadno.

Mini-PLC PR102 v číslech

 • 16 digitálních vstupů 24VDC.
 • 14 digitálních výstupů 230VAC (reléové).
 • 8 analogových vstupů, každý s možností připojení:
  • teplotních odporových snímačů RTD (Pt500, Pt1000, Ni500, Ni1000),
  • teplotních senzorů NTC/PTC,
  • potenciometru nebo odporového snímače 0-300 kOhm,
  • analogových signálů 4-20 mA / 0-10 V,
  • digitálních signálů On/Off.
 • 2 konfigurovatelné analogové vstupy pro 4-20 mA nebo 0-10 V.
 • 2 rozhraní RS485 pro komunikaci se sběrnicemi Modbus.
 • 32 dalších I/O bodů pomocí rozšiřujících modulů PRM  přes interní sběrnici.
 • Rozšířený rozsah provozních teplot od – 40°C do +55°C, zařízení lze instalovat do venkovních rozvaděčů.

Kromě toho také poskytuje hodiny reálného času, v režimu programování zařízení napájeno z USB a jeho softwarové funkce zahrnují: logické a matematické funkce, zachování a zpracování proměnných, denní a týdenní časovač, PID regulátor a mnoho dalšího. 

Nadchlo vás mini-PLC 102? Zjistěte o něm víc.