Vždy čerstvé díky rotační peci s automatizačním systémem akYtec

28. 09. 2022

Život bez chleba? Většina z nás si ho jen stěží dokáže představit. Chléb právem považujeme za jednu ze základních lidských potravin a vůni toho čerstvě upečeného předčí jen máloco. V nejrůznějších podobách se peče po celém světě už tisíce let. Za každým upečeným bochníkem stojí kus dobře odvedené práce a průmyslovým pekárnám ji ulehčuje nejmodernější pekárenské vybavení a technologie. Ty zaručí ten nejchutnější a nejkřupavější výsledek a stabilní kvalitu s každým pecnem. Pojďme si přiblížit, jak takový automatizovaný proces vypadá v praxi.

Šup s ním do pece

Pokud si zrovna nepečete kváskový chléb doma, pravděpodobně váš pecen pochází z nějaké místní pekárny. Nezbytným článkem průmyslové výroby chleba je rotační pec. Rotační pece umožňují dokonale rovnoměrné pečení. Protože dnes jde hlavně o to, aby byl provoz co nejjednodušší a vyžadoval co nejmenší zapojení člověka, instalujeme i do rotačních pecí automatizační systémy. Programovatelné relé, teplotní čidla a zobrazovače akYtec  – to jsou šikovní pomocníci, kteří pekařům usnadňují práci.

Výrobní proces v kostce

Jak se vlastně chleba ve velkých pekárnách vyrábí? Naporcované těsto se vloží na plechy, ty se umístí do vozíku a následně na otočnou plošinu v peci. Teplotu v pečící komoře řídí teplotní čidla PT100. Ventilátor rovnoměrně šíří horký vzduch uvnitř pece. Parní generátor zvlhčuje vzduch, tím pomáhá lepšímu kynutí těsta i křupavější kůrce. O cirkulaci vzduchu uvnitř trouby se postará klapka ovládaná elektromotorem. Ta taky po skončení pečení vzduch vypustí do ventilačního systému. A máme napečeno!

Malí pomocníci hlídají všechno

Základem celého řídícího systému rotační pece je univerzální programovatelné relé PR200 – mini PLC, které hlídá pečení od začátku až do konce.

Nezbytné jsou dva přehledné SMI2 zobrazovače, které informují obsluhu o teplotě uvnitř pece a o pečícím čase. Zobrazení číslic je výrazné, takže pekaři hodnoty nepřehlédnou ani zdálky.

Analogový vstupní modul MV110 s rozhraním RS-485 sbírá data z teplotních senzorů instalovaných v pečící komoře a v topné zóně. Tento systém si pamatuje až 100 uložených receptů (kváskový, pšenično-žitný, lámankový, tmavý žitný, slunečnicový…). A pokud je to nutné, pekař může kdykoliv přepnout do režimu manuálního ovládání.

Systém hlídá všemožná rizika, třeba aby se pec nepřehřála, v nouzovém stavu automaticky přepne do bezpečného módu.

Schéma komponentů rotační pece

Díky akYtec pec šlape jako hodinky

Zní to jako pohádka s dobrým koncem – s čerstvým chlebem na stole. Pekař na dotykovém displeji zvolí pečící program. Řídící systém spustí ventilátor a pečící komoru začnou vyhřívat topná tělesa podle vybraného programu.

Obsluha jenom kliká

Na dotykovém panelu si pekař navolí:

  • rychlost otáček ventilátoru,
  • teplotu,
  • vlhkost uvnitř pečící komory,
  • čas pečení,
  • polohu klapky (v%).

Na konci procesu systém nabídne možnost ukončení pečení, případně další čas potřebný k dopečení. Anebo se pec sama přepne do bezpečného režimu, zvukovým signálem oznámí, že je dopečeno a počká na obsluhu, která z ní voňavé bochníky vytáhne. A pak už putují přímo na váš stůl!

 

Potřebujete komponenty měřící a regulační techniky i do vašeho provozu? S výběrem rádi pomůžeme. 

Stačí se ozvat.