Jeřábové křeslo: od návrhu až po realizaci

03. 06. 2022

Jeřábové křeslo je důležitý prvek, který ovlivňuje pracovní výkon obsluhy stroje. Pohodlné a přirozené sezení minimalizuje přetěžování a předchází tak pracovním úrazům. A nejde jen o zdraví fyzické: správné držení těla výrazně přispívá také k psychické pohodě a pozornosti. Pohodlně usazená obsluha stroje, která má dobrý výhled a všechny ovládací prvky po ruce, se může nerušeně soustředit na přesnost, která je při jejich ovládání tak důležitá. Jak vlastně realizace jeřábového křesla od A až do Z vypadá?

„Chtěl bych křeslo…“

Vše začíná poptávkou. Pomůžeme vám podívat se pracoviště obsluhy či velín jako na celek. Důležité je, aby všechno hrálo: správný posed a poloha těla, intuitivní přístup ke všem ovládacím prvkům stroje a dobrý výhled na celý pracovní prostor. To vše s minimální námahou, bez nutnosti se vyklánět do nepřirozených poloh.

Otázky, na které si při poptávce křesla společně odpovíme:

  • Jak velký je zástavbový prostor kabiny či velína? Křeslo navrhneme tak, aby se svými rozměry do prostoru vešlo. 
  • Je třeba, aby křeslo bylo otočné?
  • Jaký sedák bude ideální a bude potřeba jej odpružit?
  • Zásadní otázkou jsou pulty a ovládací panely. U jeřábových křesel jsou nejčastěji umístěné v pohodlném úhlu po bocích sedáku. Vybíráme je podle množství instalovaných prvků, výběr podle požadované ergonomie a podle místa v kabině abychom se tam rozměrově vešli)Pulty mohou být nastavitelné, s pojezdem vpřed a vzad, některé typy lze naklonit vertikálně i horizontálně. Do pultů jsou pak zabudované kombinace kompatibilních pákových ovladačů, rukojetí a tlačítek.

TIP: Nový rozměr ovládacího křesla? Model křesla KST19 lze nastavit tak, aby mohla obsluha fungovat i ve stoje.

Od požadavků k elektrodokumentaci 

Když si vyjasníme všechny požadavky na křeslo, které bude optimálně fungovat pro obsluhu vašeho stroje, začneme řešit elektrodokumentaci. Máte už vypracovanou vlastní elektrodokumentaci? Sláva, můžeme se rovnou pustit do díla. Ale pokud ne, umíme si poradit: přímo u vás na místě zjistíme, co a jak, a dokumentaci sami zpracujeme. Poslední krok před tím, než vaše vybrané křeslo zadáme do výroby? Celý návrh společně s elektrodokumentací si ještě jednou schválíme. 

Takto to vypadá návrh jeřábového křesla a jeho elektrodokumentace na papíře.

Hurá na výrobu

Ze všeho nejdříve zadáme výrobu pákových ovladačů, které budou součástí pultu křesla našemu prověřenému dodavateli německé firmě W.Gessmann GmbH. Právě to na celém procesu trvá obvykle nejdéle, momentálně je to 10 až 13 týdnů. A mezitím, co se pákové ovladače, pulty a sedák křesla vyrábí…

Výroba jeřábových křesel.

Pohled do výroby našeho německého dodavatele jeřábových křesel.

Zjišťujeme skutečný stav

Přímo na místě instalace, tedy ve stroji, kde má být křeslo umístěno, nás zajímá hlavně:

  • Stav podlahy v kabině. Chceme vědět jak ve finále celé křeslo upevnit a co je potřeba pro to připravit.
  • Kabelová trasa a vzdálenost křesla od místa, kde se budou připojovat vodiče vedoucí z křesla ke stávajícím elektrickým rozvodům jeřábu. Chceme vědět, jak dlouhé vodiče budeme potřebovat.

Zároveň se zákazníkem odsouhlasíme fyzické rozmístění jednotlivých tlačítek a ovladačů na pultech, podle zásad ergonomie a potřeb obsluhy stroje a také vyladíme popisky a štítky u všech ovládacích prvků, které jsou na pultu.

Kompletujeme a osazujeme

Potom už nastoupí strojaři: vyrobí železnou základní konstrukci, kterou osadí sedákem, pulty a případně otočí. Elektrikáři podle schválené elektrodokumentace vybaví, vydrátují a zapojí pulty. Křeslo vám umíme instalovat přímo na místě, obvykle nám to podle podle rozsahu a náročnosti prací netrvá déle než 2 až 4 dny. A jako poslední zbývá už jen finální výstupní kontrola. 

Instalujeme křeslo přímo na místě.

 

V jeřábových křeslech se vyznáme. Navrhneme vám ho na míru přesně pro vaši aplikaci

Stačí se nám ozvat.