Jeřábová a ovládací křesla: pohodlné sezení vám dovolí soustředit se na práci

03. 02. 2022
Jeřábová křesla, ovládací křesla a stanoviště obsluhy, výrobce Gessmann GmbH, dodavatel RIA control a.s.

Co se ovládání průmyslových strojů týče, u ergonomie samotné rukojeti pákového ovladače to nekončí. Klíčové je zaměřit se na pracoviště obsluhy či velín jako celek: správný posed a polohu těla v jeřábovém či ovládacím křesle a intuitivní přístup ke všem ovládacím prvkům stroje. Vaší mantrou by v tomto případě mělo být sezení pohodlné, přirozené, a tedy pro tělo zdravé, které minimalizuje přetěžování a předchází pracovním úrazům. A nejde jen o zdraví fyzické: pohodlné sezení a správné držení těla výrazně přispívá také k psychické pohodě a udržuje kvalitu pracovního výkonu. Obsluha stroje se tak může nerušeně soustředit na přesnost, která je v tomto případě tak důležitá.

Umístění ovládacích a jeřábových křesel a pultů

Na celý pracovní prostor, většinou jde o kabinu nebo velín, nahlížejte jako na celek, který musí dávat smysl. Tomu by mělo odpovídat i rozmístění jednotlivých prvků. V prvé řadě jde o to, kam fyzicky umístíte křeslo jako takové, neméně důležitá je pak poloha ovládacích pultů a panelů u křesla. Omezený prostor kabiny nebo velínu si zkrátka žádá promyšlená řešení. Každý stroj i zákazník má jiné požadavky, podle kterých si vybírá ideální kombinaci konzole (podstavce) a sedáku křesla.

Co je hlavní? Aby pracovník, který stroj obsluhuje měl:

  • Dobrý výhled. A to na celý pracovní prostor, za předpokladu minimální námahy. Nutnost vyklánět se do nepřirozených poloh, aby operátor dohlédl do slepých míst, výrazně ztěžuje práci a snižuje také její bezpečnost.
  • Vše na dosah ruky. Neustálé natahování se k ovládacím prvkům znepříjemňuje život obsluhy, takže je dobré se mu vyhnout. Z hlediska ergonomie se do nejbližšího dosahu rukou obsluhy umisťují ty prvky, které se používají nejčastěji.

U jeřábových a ovládacích křesel jsou ovládací panely a pulty v pohodlném úhlu umístěny po bocích sedáku. Pulty mohou být nastavitelné, s pojezdem vpřed a vzad, některé typy lze naklonit vertikálně i horizontálně. U křesla KST19 je lze dokonce nastavit tak, aby mohla obsluha fungovat i ve stoje. Do pultů jsou pak zabudované kombinace kompatibilních pákových ovladačů, rukojetí a tlačítek.

Je to sice ojedinělá záležitost, ale i k ovládacím a jeřábovým křeslům je možné instalovat displej. Může být vsazený buď přímo do ovládacího pultu, nebo do pohyblivé konzole nebo ramena, které jsou součástí křesla, a umožňují obsluze si je nastavit do svého optimálního zorného pole. Většinou slouží pro obsluhu jako monitor provozních dat daného obsluhovaného zařízení, případně pro zadání změn provozních dat.

Sedák a otoč ovládacích a jeřábových křesel

Sezení v křesle by mělo pro obsluhu být pohodlné i po hodinách práce. Odpružení je dnes už samozřejmost, tlumí nárazy a vibrace, které bývají obzvláště u starších jeřábů poměrně výrazné.

Při výběru odpružení sedáku máte dvě možnosti:

  • Mechanické odpružení, u kterého si ručně nastavíte tuhost pružiny, podle hmotnosti obsluhy. Je běžnější, levnější, ale méně komfortní.
  • Pneumatické odpružení s kompresorem, u kterého pomocí tlačítek regulujete nafouknutí tlumícího vaku podle hmotnosti obsluhy. Je to dražší, ale uživatelsky příjemnější řešení.

Běžným vybavením většiny typů jeřábových a ovládacích křesel taky bývá:

  • Nastavitelný sklon sedáku a opěradla.
  • Podélný posuv sedáku vpřed a vzad.
  • Variabilní šířka a sklon područek.
  • Dvoubodová nebo čtyřbodová bederní opěrka.

Za samostatnou kategorii v rámci nastavení bychom mohli považovat otoč křesla. Ložiskovou otoč lze aretovat do požadovaných poloh, nejčastěji je to jedna poloha „pracovní“ (tedy nastavená na sezení ve směru, kam se obsluha při práci dívá, ať už je to před sebe, vedle sebe, či za sebe…), a druhá poloha „nástupní“ (ta umožňuje obsluze pohodlné usazení do křesla bez překážek). Otočný pohyb křesla se běžně ovládá klasicky odražením nohama, tak jako u kancelářského otočného křesla, zvláštní možnost je ale elektricky  ovládaná otoč, kdy si polohu křesla můžete nastavit tlačítky.

A samotný sedák? Je potažený kůží nebo pevnou látkou, výhodné je použít náhradní textilní potah, který prodlouží životnost a chrání sedák před poškozením a znečištěním. V náročnějších podmínkách také oceníte vychytávky jako vyhřívaný sedák, bezpečnostní pás, nebo výřez sedáku do „V“, který ulehčuje výhled pod sebe.

Sedět nebo stát? Střídat to

Bavíme se o křeslech, protože standardní poloha je v jeřábu či velínu samozřejmě sedět. Není to tak ale vždy: typicky ve stoje operují třeba pracovníci obsluhy spaloven. V takových případech je samozřejmě potřeba tomu pracoviště přizpůsobit, jinak obsluha ve stoje bude mít ruce v nepřirozené poloze, a vzniká poměrně vysoké riziko nemocí z povolání.

Výsledky posledních zdravotnických výzkumů ale vyzdvihují i střídání sedavé a stojící polohy. Největším nepřítelem pro tělo je právě setrvávání v jedné a té samé poloze po celé hodiny a dny na směně. Z ergonomického i lékařského hlediska se doporučuje průběžné střídání polohy těla při práci. Minimalizuje se riziko muskuloskeletálních poruch zad, krku, ramen a horních končetin, ke kterým v důsledku jednostranného přetížení, při tomto typu práce obvykle dochází. Střídat polohu vsedě a vestoje umožňuje jeřábové křeslo KST19.

V jeřábu jako v kanceláři

Při správném nastavení sedadla a ovládacích panelů se ramenní a krční svaly nebude obsluha stroje namáhat více, než při běžné kancelářské práci na počítači. Pozitivní efekt se ještě znásobí zmíněným střídáním polohy vsedě a vestoje.

Rada, kterou při výběru vhodného jeřábového či ovládací křesla oceníte asi nejvíce? Celostní pohled na celé křeslo jako na sestavu konzole s otočí, pultů a sedáku. A to navíc v kontextu pracovního prostoru a jeho limitů, požadavků a potřeb obsluhy na polohu těla, výhled, počet a druh ovládacích prvků.

Nechte to na nás! Každý komponent křesla, od sedáku, přes pulty, až po otoč a další detaily, přizpůsobíme vašim požadavkům, dodáme a přímo u vás i instalujeme. Stačí se ozvat.